راهنمای جامع انتخاب رنگ برای بسته‌بندی

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

چگونه رنگ بستهبندی بر بازاریابی تأثیر میگذارد؟

وقتی صحبت ازطراحی بسته‌بندی محصول می‌شود رنگ، یک عنصر محرک است و می تواند افکار و احساساتی در مورد محصول ایجاد کند. علاوه بر این، رنگ می‌تواند به پارامترهای دیگر مانند شکل بسته‌بندی یا مراحل پس از چاپ ربط داشته باشد. رنگ بسته‌بندی محصول، سهم زیادی در متمایز کردن آن از رقبا دارد. بسته‌بندی ۸۰٪ در تصمیم برای خرید محصول موثر است و ۶۵٪ از آن به خاطر رنگ بسته‌بندی است.

علاوه بر این برای برقراری ارتباط موثر با مشتری، آگاهی هم درباره محصول و هم درباره مشتری ضروری است. اگر می‌خواهید از رقبا متمایز باشید، باید توجه خریدار بالقوه را جلب کنید. برای انجام این کار، به برخی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید می‌پردازیم.

انتخاب یک پالت بی‌نظیر

رنگ یا رنگ‌های که انتخاب می‌کنید باید به شما امکان دهد با رقبا متفاوت شوید. اگر به دو شرکت بزرگ نوشابه (پپسی و کوکا کولا) نگاه کنید، خواهید دید که آن‌ها از رنگ‌های بسیار متفاوتی استفاده می‌کنند: قرمز در مقابل آبی. وقتی شما رنگی را انتخاب کنید که متفاوت از رقیب باشد، باعث می‌شوید محصولتان در قفسه متمایز باشد و چشم مشتری بالقوه را به خود جلب کند. با این حال، اشتباه است که فکر کنیم همه‌چیز باید پر زرق و برق و جیغ باشد. تمایز می‌تواند با استفاده از رنگ خنثی یا حتی با استفاده از سیاه و سفید حاصل شود.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

رنگ‌ها روی قفسه چه طور به نظر می‌رسند؟

نکته بعدی که باید به ذهن بسپارید این است که رنگ‌ها روی قفسه فروشگاه چه طور دیده می‌شوند. طراحی اولیه بسته‌بندی محصول، ممکن است با نمونه واقعی تولید شده بسیار متفاوت به نظر برسد. شما باید تکنولوژی چاپ، ویژگی سطوح چاپی و مراحل  پس از چاپ را در نظر بگیرید. همه این‌ها بر اینکه یک محصول در شرایط واقعی چگونه به نظر می‌رسد، موثر است.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

آیا سن و جنسیت در انتخاب رنگ مهم است؟

رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید باید بتوانند با مصرف‌کنندگان هدف ارتباط برقرار کنند. شما می‌توانید با رنگ‌ها پیام مورد نظر خود را راجع به محصول به خریداران منتقل کنید. اینکه آرامش بخش است یا سرگرم کننده؟ آیا به سلامتی و تندرستی مرتبط است؟ آیا قرار است باعث شود مشتری حالش بهتر شود یا در رفع مشکلی به آن‌ها کمک کند؟ آیا به تجملات یا ارزشمند بودن ارتباط دارد؟

این‌ها برخی از ملاحظات اصلی است که هنگام تصمیم‌گیری در مورد رنگ باید به خاطر داشته باشید. رنگ‌ها همچنین نکات بسیاری را در مورد شرکت‌ها و سازمان‌ها آشکار می‌سازند.

به عنوان مثال شرکت «تی موبایل» زمانی که بقیه ارائه‌دهندگان خدمات تلفن همراه از پالت‎ رنگ‌های فنی مانند مشکی، آبی و قرمز استفاده می‌کردند، تصمیم گرفت لوگوی صورتی گرم داشته باشد. این نشان می‌داد که این شرکت جسور و متفاوتی است و مصرف‌کنندگان انتظار خدمات اختصاصی‌تری را از این شرکت داشتند.

روانشناسی رنگ بسته‌بندی

دانش بسیاری پشت رنگ‌ها نهفته است. رنگمایه‌ها می‌توانند در رفتارهای انسانی نقش تعیین‌کننده داشته باشند و بر احساسات اثر بگذارند، به نحوی که مثل چشایی یا لامسه واضح نباشد. در اینجا توضیح می‌دهیم که ذهن نسبت به برخی از رنگ‌های استاندارد و ترکیبات آن‌ها که هر روز می‌بینیم، چه واکنشی نشان می‌دهد.

سفید

رنگ سفید سادگی، پاکی و معصومیت را منتقل می‌کند. سفید در بسته‌بندی رنگی است که اغلب بیانگر این است که محصول ساده، ایمن و جا افتاده است. به عنوان مثال «اپل» همیشه سادگی دستگاه‌های خود را برجسته کرده و همه بسته‌‌های آیفون و آیپد سفید هستند. سفید اغلب برای تغییر یا بهبود مفاهیم، با سایر رنگ‌ها مورد تاکید قرار می‌گیرد.

طراحی و چاپ بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی، طراحی گرافیک بسته‌بندی 5

سیاه

سیاه دقیقا برعکس، و نشان‌دهنده قدرت و اقتدار است. عموما مشکی برای محصولات رده بالاتر استفاده می‌شود، حس ارزشمندی بیشتر را تداعی می‌کند و برازندگی و وقار ایجاد می‌کند. مانند سفید یا خاکستری، رنگ سیاه را نیز می توان با رنگ‌های دیگر برجسته کرد. چاپ طلاکوب یا نقره کوب روی بسته‌بندی مشکی مات، ظاهری لوکس ایجاد می‌کند. در کنار رنگ قرمز، جلوه‌ای شهوانی ایجاد می‌کند و با رنگ صورتی جلوه‌ای زنانه‌تر پدید می‌آورد. به طور کلی هرچه رنگمایه‌ها روشن‌تر می‌شوند، از شدت پیام کاسته می‌شود.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

آبی

آبی استحکام، صداقت، اطمینان و هماهنگی را منتقل می‌کند. همچنین آبی می‌تواند احساس آرامش و متانت را برانگیزد. وقتی صحبت از طراحی بسته‌بندی محصول می‌شود، صرف‌نظر از سن و جنسیت مشتری، آبی از امن‌ترین رنگ‌ها برای استفاده است. با اینکه آبی مطمئن‌ترین رنگ است، در عین حال می‌تواند کسل‌کننده شود. بنابراین باید دید طراحی بسته چگونه با مشتری بالقوه ارتباط برقرار می‌کند. انتخاب طیف مناسب از آبی به شما اجازه می‌دهد بازار خاصی را هدف بگیرید. علاوه بر این می‌توانید با افزودن بافت‌های متفاوت و چاپ‌های تزیینی، محصولتان را متمایز کنید. به طور کلی طیف‌های تیره آبی بیشتر مورد توجه مخاطبان مسن قرار دارد؛ در حالی که طیف‌های روشن‌تر و سرزنده‌تر برای مشتریان جوان‌تر است.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

قرمز

رنگ قرمز معمولا احساس هیجان، اشتیاق، عشق، سرزندگی و قدرت را منتقل می‌کند؛ بسته به اینکه چه طیفی از قرمز را مورد استفاده قرار دهید. طیف‌های تیره‌تر به محصولات لوکس و حرفه‌ای مرتبط هستند؛ در حالی که طیف‌های روشن‌تر محصولاتی سرزنده و پر‌انرژی با ارزش پایین‌تر در بازار را تداعی می‌کنند. اغلب تزیینات طلایی یا نقره‌‌ای، به بالا بردن این ارزش ظاهری کمک می‌کند.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

سبز

رنگ سبز که اغلب امنیت، رشد وهماهنگی را تداعی می‌کند، بهترین رنگ برای محصولات سازگار با محیط زیست است. سبز به مدت بسیار طولانی رنگ عمده برای محصولات طبیعی یا محصولات ارگانیک سالم بوده است. طیف‌های تیره سبز هم مانند قرمز،‌ اغلب با محصولات لوکس مرتبط است؛ در حالی که طیف‌های روشن‌تر در محصولات ایمن و مغذی استفاده می‌شود.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

نارنجی

نارنجی حاکی از شادکامی و ماجراجویی است. در روانشناسی، نارنجی با اکتشاف، صمیمیت، برونگرایی، اعتماد به نفس و خوش‌بینی مرتبط است. با این حال طیف‌های متفاوت نارنجی، معانی متفاوت دارند. بنابراین استفاده از بسته‌بندی نارنجی، قدری ریسک دربردارد.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

زرد

رنگ زرد با چیزهای سرگرم کننده، خوش‌بینانه و نشاط آور مرتبط است. در بسته‌بندی، رنگ زرد حاکی از نوآوری، ابتکار و خوشی است. بسته‌بندی زرد عموما کودکان و نوجوانان را هدف قرار می‌دهد. برای محصولاتی که هدفشان خوشحال کردن افراد است، این یک گزینه عالی است.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

فیروزه‌ای

فیروزه‌ای یک رنگ آرام بخش است و شفافیت فکری را منتقل می‌کند. این رنگ انرژی را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد تفکر مثبت می‌شود. فیروزه‌ای یک انتخاب رنگ عالی برای محصولات مرتبط با سلامتی و حتی محصولات تمیز کننده است؛ زیرا بر پاکی و خلوص دلالت دارد، بدون آنکه بیش از حد ضدعفونی شده باشد. اضافه کردن رنگ مشکی و همچنین چاپ‌های تزئینی (طلایی و نقره‌ای) میزان تاثیرگذاری بسته‌بندی‌های فیروزه‌ای را تقویت می‌کند.

بنفش

رنگ بنفش با افراط و تجمل مرتبط است. علاوه بر این بنفش به فردیت، معنویت و تخیل ربط دارد. اغلب محصولات چندجانبه سلامتی از بسته‌بندی بنفش استفاده می‌كنند. بنفش در ترکیب با طلایی یا نقره‌ای می‌تواند حس منحصر به فرد بودن و خاصیت استثنایی به محصول اضافه کند.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

صورتی

صورتی بی‌خطر و آرام بخش است. با همدلی، یکرنگی و زیبایی مرتبط است. طیف‌های  ملایم‌تر صورتی به طور کلی برای بسته‌بندی محصولاتی استفاده می‌شود که هدفشان زنان هستند. با این حال طیف‌های تیره‌تر یا ترکیب صورتی با رنگ‌های تیره، نشان‌دهنده قدرت و پختگی است. صورتی کمرنگ که با خاکستری ترکیب شده، افراد مسن‌تر را در بازار جذب می‌کند؛ در حالی که صورتی روشن و درخشان بیشتر نوجوانان کم سن وسال را به خود جذب می‌کند.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

رنگ‌های همانند و مکمل

وقتی دارید یک پالت رنگی برای بسته‌بندی خود ایجاد می‌کنید، باید بدانید چه طور رنگ‌ها را ترکیب کنید. مفهوم رنگ‌های همانند و مکمل در این زمینه می‌تواند بسیار مفید باشد. رنگ‌های همانند، دو رنگی هستند که در چرخه رنگ در جوار هم قرار می‌گیرند؛ از سوی دیگر رنگ‌های مکمل آن‌ها هستند که در چرخه رنگ مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. رنگ‌های همانند معمولا یک ترکیب هماهنگ را تشکیل می دهند؛ در حالی که رنگ‌های مکمل طبیعت متضادی دارند و ترکیبی پرانرژی را تشکیل می‌دهند. به عنوان نمونه، بسته‌بندی چای سبز از رنگ‌های همانند استفاده می‌کند؛ در حالی که بسته‌بندی یک نوشیدنی انرژی‌زا رنگ‌های مکمل را به کار خواهد برد.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

سایه و ته‌رنگ

سایه و ته‌رنگ، حاصل افزودن سیاه و سفید به یک رنگ هستند. منظور از سایه، رنگی است که سیاه به آن افزوده شده؛ در حالی که ته‌رنگ، ترکیب آن رنگ با سفید است. بنابراین اگر دنبال بسته‌بندی قرمز هستید، باید بدانید دقیقا چه رنگمایه‌ای می‌خواهید، چرا که قرمز طیفی گسترده را دربرمی‌گیرد. از سایه و ته‌رنگ می توان برای تعیین میزان روشنی یا کدر بودن یک رنگ استفاده کرد.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

بهترین رنگ‌ها برای بسته‌بندی مواد غذایی

در بسته‌بندی مواد غذایی، به طور کلی قرمز همیشه پذیرفته شده است. سبز برای غذاهای سالم و طبیعی استفاده می‌‍‌شود و زرد برای محصولات پرانرژی و دارای سروتونین به کار برده می‌شود. نارنجی با غذاهای سالم و غنی، مثل جو دوسر هم‌خوانی دارد. از طرف دیگر از آبی برای خوراکی‌های تفریحی مانند کیک و بیسکویت استفاده می‌شود.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

بهترین رنگ‌ها برای بسته‌بندی محصولات آرایشی

بسته‌های آرایشی از دیرباز استفاده زیادی از رنگمایه‌های صورتی و آبی داشته‌اند. به طور کلی بسته‌‌های صورتی بیشتر مصرف‌کنندگان مونث را هدف قرار می‌دهد؛ در حالی که آبی هم برای مذکر و هم برای مونث به کار برده شده است. بسته‌های آرایشی همچنین از سیاه و سفید نیز استفاده می‌کنند. محصولات دارای زغال، اغلب بسته‌های خاکستری یا سیاه به کار می‌برند؛ در حالی که کالاهای مخصوص کودک یا محصولاتی که از فرآورده‌های شیر ساخته شده‌اند از بسته‌‌های سفید استفاده می‌کنند.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

بهترین رنگ‌ها برای بسته‌بندی خرده‌فروشی

در بسته‌‌‌های خرده‌فروشی برای مصرف‌کننده، رنگ اغلب به محصول و همچنین برند آن بستگی دارد. در بیشتر موارد، رنگ بر اساس خود محصول تعیین می‌شود. در سایر اوقات، رنگ مرتبط با برند در محصول استفاده می‌شود. به عنوان مثال، بسته‌بندی محصولات شوینده «تاید» به طور عمده نارنجی بوده است و این رنگ جزئی از هویت برند است.

همین‌طور شرکت «کانن» از قرمز و سفید در بسته‌های خرده‌فروشی دوربین و چاپگر استفاده می‌کند. در بسته‌های مصرف‌کننده برای ساعت‌های «کاسیو» از رنگ‌های بسیار متفاوتی استفاده می‌شود. آن‌ها از رنگ آبی برای سری کم‌هزینه‌تر، از رنگ مشکی برای سری‌های گران‌تر، از سفید برای ساعت‌های زنانه و از رنگ خاکستری برای مجموعه کلاسیک خود استفاده می‌کنند. به همین ترتیب غذاهای انرژی‌زا در فروشگاه‌های «آن د ران» رنگ‌های مختلفی برای بسته‌بندی دارند که طعم‌های مختلف را از هم جدا می‌کنند.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

بهترین رنگ‌ها برای بسته‌بندی دستگاه‌های الکترونیک

رنگ مورد استفاده در بسته‌بندی الکترونیکی، اغلب بستگی به این دارد که آن برند چه پیامی می‌خواهد برساند و رنگ ثابتی وجود ندارد. به عنوان مثال «مایکروسافت» از بسته‌بندی سفید، خاکستری یا سیاه برای دستگاه‌های «سرفیس» خود استفاده می‌کند تا حاکی از سادگی و قدرت باشد. «اپل» نیز از بسته‌بندی سفید استفاده می‌کند. «موتورولا» از رنگ‌های درخشان‌تری برای جعبه‌های تلفن خود استفاده کرده است. «لاجیتک» سایه سبز اختصاصی خود را به کار می‌برد.

طراحی گرافیک بسته‌بندی، چاپ بسته‌بندی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست